Komunikaty duszpasterskie - 25.03.2018 r.


Komunikaty duszpasterskie - 25.03.2018 r.

Dzisiaj Niedziela Palmowa – poświęcenie gałązek palmowych na każdej Mszy świętej. O godz. 11.00 procesja wokół k-ła; o godz. 18.15 Gorzkie Żale z nauka pasyjną; o 19.00 ostatnia Msza św. Pod chórem zbiórka ofiar do puszek na kwiaty i przygotowanie symbolicznego grobu P. Jezusa.

 1. Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień – dni poprzedzające największe wydarzenia zbawcze. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota tworzą Święte Triduum Paschalne – w te dni nie sprawuje się Mszy św. w godzinach rannych.
 2. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w archikatedrze Msza św. Krzyżma, odnowienie przyrzeczeń kapłańskich i poświęcenie olejów. O godz. 18.00 Uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele. Bardzo serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i wszystkich parafian na wspólne dziękczynienie za sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Po tej Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy i możliwość adoracji do 20.30. Możliwość zyskania odpustu zupełnego.
 3. Wielki Piątek – to dzień wyjątkowy dla każdego chrześcijanina – pamiątka śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych na godz. 15.00 na ostatnią w tegorocznym Wielkim Poście Drogę Krzyżową i Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach rozpoczynającej się Nowenny przed Uroczystością Niedzieli Miłosierdzia. Podczas nabożeństwa możliwość spowiedzi. Natomiast o godz. 18.00 rozpocznie się główne nabożeństwo tego dnia – Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją Krzyża. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone będą na utrzymanie grobu Bożego w Jerozolimie. Za udział w nabożeństwie także możliwość zyskania odpustu zupełnego. Na zakończenie liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego grobu Pana Jezusa i możliwość adoracji do godz. 21.00. Prosimy młodzież i zespoły parafialne do zorganizowania czuwania modlitewnego. Przypominamy, iż w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły, tzn. powstrzymanie się do potraw mięsnych i ograniczenie posiłków w ciągu dnia.
 4. Wielka Sobota – to dzień nawiedzania kościołów, adoracji Pana Jezusa w symbolicznym grobie i – zgodnie z tradycją – święcenia pokarmów na wielkanocny stół. Święcenie pokarmów w naszym kościele od godz. 7.30 do 17.30; o godz. 15.00 wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia. Ofiary składane podczas święcenia pokarmów będą przeznaczone na dalsze prace przy odnowieniu elewacji zewnętrznej kościoła. Wraz z Parafialną Caritas prosimy o podtrzymanie zwyczaju dzielenia się „święconką” z ubogimi rodzinami naszej parafii. Z ofiarowanych artykułów i produktów będą przygotowane dla tych rodzin paczki na śniadanie wielkanocne. Uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 poświęceniem ognia /przynosimy świece/. Po liturgii możliwość adoracji do godz. 22.00.
 5. W poranek Wielkanocny o godz. 6.00 REZUREKCJA – uroczysta Msza św. Zmartwychwstania P. Jezusa poprzedzona procesją wokół kościoła. Prosimy asystę parafialną o wcześniejsze przygotowanie chorągwi i innych akcesoriów procesyjnych; zapraszamy służbę liturgiczna ołtarza – ministrantów, lektorów, dziewczynki sypiące kwiatki z kl. III i starsze oraz wszystkich wiernych do wspólnego radosnego świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią. Następne Msze św. według porządku niedzielnego; także w II święto Mszę św. według porządku niedzielnego. Nie będzie w te dni nabożeństw, natomiast o 18.45 wspólna Koronka i modlitwy w ramach przygotowania do Niedzieli Miłosierdzia. W II dzień świąt zbiórka ofiar do puszek na KUL.

 1. Dziękujemy parafianom za udział w Rekolekcjach Wielkopostnych i za odbyte liczne spowiedzi. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni przed świętami lub na święta. Spowiadamy od poniedziałku do środy na każdej Mszy św.

 1. Dziękujemy za ofiary indywidualne i składane dziś na tacę - Bóg zapłać.

 1. W miniony poniedziałek – w Uroczystość św. Józefa – pani Wiesława Kacprzyk – wieloletnia prezes naszego chóru parafialnego otrzymała z rąk ks. abpa Grzegorza Rysia Srebrny Krzyż Zasługi za posługę w Kościele Łódzkim. Pani Prezes gratulujemy, dziękujemy i życzymy wszelkiego dobra i błogosławieństwa Bożego w tej posłudze. Pani Prezes wraz z chórem organizują 9 czerwca /sobota/ pielgrzymkę do Torunia. W autokarze jest kilkanaście wolnych miejsc. Gdyby ktoś chciał skorzystać z okazji i pomodlić się w nowej świątyni O. Redemptorystów może się zapisać w kancelarii – koszt wyjazdu 50 zł.

 1. Od wtorku w kancelarii można będzie rezerwować terminy intencji mszalnych na miesiąc wrzesień, Są też wolne intencje we wcześniejszych miesiącach i w najbliższych dniach.

 1. We wtorek o godz. 16.30 próbna spowiedź dla dzieci I-komunijnych ze Szkoły nr 38; także we wtorek wieczorem po Mszy św. planujemy sprzątanie k-ła na święta. Prosimy panów i panie o pomoc w tych pracach.

 1. Komunikaty z Kurii wywieszone są w gablocie na zewnątrz kościoła.

 1. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dostępne są aktualne numery „N”; „Idziemy”; „Gość Niedzielny” i mały Gość dla dzieci. Także do nabycia ostatnie paschaliki, świece – pisanki i czekoladowe baranki w ramach akcji Caritasu. Prosimy także o zwrot puszek z Jałmużną Wielkopostną.

 1. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp. Jerzy Janiak l.81; Bogdan Nowak l.69; Zofia Wasiak l.89; Marian Rembieliński l.66; Marian Markiewicz l.77; Janusz Napieraj l.67; Bogusław Młoczkowski l.71; Czesław Pawlak l.79 i Tarsylia Andrzejczyk l.74. „Wieczny odpoczynek…”