Komunikaty duszpasterskie - 2.12.2018 r.


Komunikaty duszpasterskie - 2.12.2018 r.

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna się w Kościele nowy rok liturgiczny i kościelny, który przeżywać będziemy w duchu słów: „W mocy Bożego Ducha”. Rozpoczyna się on okresem Adwentu, który ma podwójny wymiar: jest czasem przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia; ale także ma kierować nasze myśli na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Kościół zachęca wiernych do pobożnego i radosnego oczekiwania i przygotowania się na te wydarzenia. Pomocą w takim przeżywaniu Adwentu będą RORATY – adwentowe Msze św.; REKOLEKCJE połączone z sakramentem pokuty /od III ndz. adwentu czyli od 15 do 17 XII/ oraz nasze osobiste postanowienia i zaangażowanie w dzieła chrześcijańskiego miłosierdzia. Prosimy szczególnie młodzież, aby w tym czasie nie brała udziału w zabawach i dyskotekach.

 1. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.30 poświęcone będą opłatki na wigilijny stół. Prosimy osoby z grup parafialnych R.N.; Ż.R.; Akcji Katolickiej, Asysty; grupy O. Pio o pomoc w ich roznoszeniu. Opłatki będą także do nabycia w kancelarii, w zakrystii kościoła oraz przy prasie katolickiej. Dobrowolne ofiary składane przy ich nabywaniu będą przeznaczone na bieżące wydatki związane z funkcjonowaniem parafii. Dzisiaj o 18.30 adwentowe nabożeństwo adoracyjne; o 19.00 Msza św.

 1. Adwentowe Msze św. – RORATY w naszym kościele będą codziennie /oprócz niedziel/ o godz. 7.00; we wtorki i czwartki dodatkowo Roraty dla dzieci o godz. 17.00 – dzieci za udział w nich otrzymywać będą specjalne adwentowe wyklejanki. Zachęcamy, aby dorośli i dzieci przynosili na te Msze świece ozdobione kolorowymi lampionami i ochronkami przed wylewaniem się wosku. Ofiary składane na Roratach będą przeznaczone na przygotowanie Wigilii dla osób samotnych i ubogich w naszej parafii; do kosza przy bocznym ołtarzu można składać artykuły spożywcze. Wigilia dla ludzi samotnych i ubogich będzie w środę 19 grudnia o godz. 16.00 – prosimy o zapisy w kancelarii do 17 grudnia.

 1. W tym tygodniu: w I środę m-ca po wieczornej Mszy św. spotkanie z grupą Obrońców Życia; w I czwartek po wieczornej Mszy św. modlitwy o powołania kapłańskie i adoracja; w I piątek nabożeństwo wynagradzające do Najśw. Serca P.J., okazja do spowiedzi. Do chorych księża się udadzą od godz. 9.00. Prosimy o zgłaszanie chorych do spowiedzi i Komunii św. na Boże Narodzenie. Nie będzie spotkania z grupą Dobrego Pasterza i Katechezy Dorosłych.

 1. W sobotę – 8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. o godz. 7.00; 8.00; 9.30 i 18.00. O godz. 9.30 Mszę św. będzie sprawował ks. Infułat jako dziękczynną z racji swoich urodzin i rocznicy święceń kapłańskich.

 1. Od jutra w kancelarii można będzie rezerwować terminy intencji mszalnych na miesiąc maj. Istnieje też możliwość zgłaszania Mszy św. tzw. gregoriańskich.

 1. Caritas zachęca do włączenia się w akcję nabywania świec wigilijnych, z których dochód przeznaczony będzie na pomoc dla dzieci z ubogich rodzin. Mamy duży wybór świec w różnych kształtach, kolorach i cenach. Świece do nabycia pod chórem lub w kancelarii.

 1. Dziękujemy za wszelkie ofiary indywidualne i składane dziś na tacę na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła – Bóg zapłać. Za tydzień będzie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

 1. W nawiązaniu do przeżywanego w tym roku wyjątkowego Jubileuszu 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości nasuwają się pewne refleksje. Otóż chcieliśmy także w naszej Parafii zauważyć tą wyjątkową okoliczność. Niemal rok wcześniej podjęte były rozmowy, by zaprosić w dogodnym terminie przedstawicieli Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego z koncertem pieśni wojskowych i patriotycznych. Rozmowy przyniosły skutek – wzruszający koncert się odbył, profesjonalny śpiew radował serca. Rodzi się jednak refleksja, iż uczestniczyło w tym koncercie ok. 150 – 180 osób. Taka ilość nie powala na kolana i nie budzi uznania. Wręcz odwrotnie, wskazuje na pewną obojętność zarówno wobec nas – organizatorów jak i profesjonalnych wykonawców. Trzeba też dodać, że zorganizowanie koncertu wiązało się kosztami, które poniosła parafia. Szkoda wielka, że mała część parafian i gości z takiej wyjątkowej okazji skorzystała. Także w ubiegłą niedzielę – w prelekcji p. Senatora o „Łódzkich drogach do niepodległości” uczestniczyło 17 osób. Taka reakcja i zainteresowanie wydarzeniami jubileuszowymi i innymi, jakie mają miejsce w parafii w ciągu roku podcinają skrzydła, zniechęcają do wysiłków, starań i ponoszenia kosztów. Należy się poważnie zastanowić, czy w przyszłości takie lub podobne akcje należy organizować. Uczestniczącym osobom – dziękujemy; innym poddajemy tą sprawę pod refleksję.

 1. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej – do nabycia i lektury „N”, „Idziemy; Gość Niedzielny; Mały Gość dla dzieci i inne tytuły. Dominują dziś artykuły dotyczące Adwentu; Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP; bieżących spraw z życia Kościoła, informacje społeczne i polityczne.

 1. W ostatnim tygodniu odeszli do Pana: śp. Joanna Majewska l.64 i Elżbieta Smela l.58.

Wieczny odpoczynek…