Komunikaty duszpasterskie - 3.03.2019 r.


Komunikaty duszpasterskie - 3.03.2019 r.

 1. Dzisiaj pierwsza niedziela marca; ostatnia niedziela karnawału; o godz. 18.30 nabożeństwo adoracyjne; o 19.00 wieczorna Msza św.

 1. We wtorek o godz. 17.00 spotkanie z grupą Modlitewną za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie; w środę po wieczornej Mszy św. spotkanie z grupą Obrońców Życia. Zapraszamy na te spotkania. Natomiast w następny poniedziałek /11 marca/ o godz. 18.30 spotkanie z młodzieżą kl. III gimnazjum w ramach przygotowania do s. bierzmowania.

 1. W środę rozpoczniemy Wielki Post. Środa Popielcowa wprowadzi nas w czas pokuty, modlitwy i duchowego przygotowania do największych wydarzeń zbawczych: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania P. Jezusa. Katechizm Kościoła Katolickiego poucza jak ten czas przeżywać, zachęca do wyciszenia i refleksji, stąd apel, by nie organizować i nie brać udziału w zabawach, dyskotekach czy innych formach rozrywki. W Środę Popielcową chrześcijan obowiązuje zachowanie postu ścisłego, tzn. powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych oraz ograniczenie posiłków ciągu dnia /jeden posiłek do syta; inne posiłki dla podtrzymania sił fizycznych/. Msze św. z posypaniem głów popiołem o godz. 7; 8; 9.30; 18.00 i 20.00!! Na Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na Dzieła Miłosierdzia prowadzone przez Caritas.

 1. Tradycyjnie Caritas zachęca do pobierania przygotowanych papierowych skarbonek, by przez okres W. Postu wkładać w nie drobne pieniążki na rzecz ludzi ubogich. Skarbonki są wyłożone na ławkach pod chórem; należy je zwrócić w Wielkim Tygodniu.

 1. Od czwartku wieczorem rozpoczyna się w naszej parafii tzw. 40-godzinne nabożeństwo. Zgodnie z tradycją Kościoła ma to być czas przeznaczony do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się skorzystać z tej szansy i wejść w takim właśnie duchu w Wielki Post. Rozpoczęcie 40-godzinnego nabożeństwa rozpocznie się w czwartek wieczorem wystawieniem Najśw. Sakramentu i stosownymi modlitwami. W piątek dalszy ciąg po Mszy św. o godz. 8.00 i Drodze Krzyżowej; o 12.00 wspólny „Anioł Pański”; o godz. 15.00 wspólna „Koronka”; zakończenie adoracji piątkowej przed godz. 17.00. W sobotę dalszy ciąg adoracji podobnie jak w piątek: o 12.00 – wspólny „Anioł Pański”, o 15.00 – wspólna „Koronka”, zakończenie sobotniej adoracji przez godz. 18.00. W niedzielę wystawienie Najśw. Sakramentu po Mszy św. o 12.30; o 15.00 zapraszamy na wspólną „Koronkę”; zakończenie 40-godzinnego nabożeństwa Gorzkimi Żalami o godz. 18.15. Postarajmy się, aby Pan Jezus obecny pod postacią Chleba nie był sam, a w naszej modlitwie polecajmy sprawy osobiste, parafialne i Ojczyzny.

 1. W piątek – pierwsze Drogi Krzyżowe: po Mszy św. o godz. 8.00 i 18.00 dla dorosłych; o godz. 17.00 – dla dzieci /za udział specjalne obrazki/; o godz. 19.15 – dla młodzieży i innych osób. Po tej Drodze Krzyżowej /ok. godz. 20/ w Domu Katechetycznym pierwsze spotkanie w ramach Katechezy Przedmałżeńskiej dla osób planujących w najbliższym czasie zawarcie s. małżeństwa.

 1. W przyszłą niedzielę /10 marca/ po Mszy św. o godz. 11.00 zebranie z rodzicami dzieci I-komunijnymi dotyczące spraw organizacyjnych uroczystości komunijnych.

 1. Tak jak w poprzednich latach nasza parafia będzie wielkopostnym kościołem stacyjnym 13 marca /w następną środę/. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. bp Adam LEPA.

 1. W kancelarii można rezerwować terminy intencji mszalnych na m-c sierpień i m-ce wcześniejsze.

 1. Ponieważ spotykamy się z zapytaniami o stan zdrowia ks. Infułata, pragniemy poinformować, iż ks. Infułat po odbytej operacji jest już od kilku tygodni wypisany ze szpitala; odbywa stosowną rehabilitację, nabiera sił i jest w stałym kontakcie z nami. Ks. Infułat dziękuje wszystkim osobom zatroskanym o jego zdrowie a w szczególności za ofiarowaną modlitwę w jego intencji i wszystkich pozdrawia.

 1. Dziękujemy za wszelkie ofiary indywidualne i składane dzisiaj na tacę - Bóg zapłać.

 1. Polecamy prasę katolicką – do lektury tyg. „N”, „Idziemy”, Gość Niedzielny”, mały Gość dla dzieci; Miłujcie się i inne tytuły. W „N” dzisiaj możemy przeczytać m.in. nawiązujące do Wielkiego Postu; o relacjach polsko-żydowskich; sylwetka zmarłego ks. Jerzego Świątka, wieloletniego Ojca Duchownego w łódzkim Seminarium i spowiednika kleryków oraz zmarłej w wieku 107 lat zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia; artykuły dotyczące wydarzeń w naszej archidiecezji. W tyg. „Idziemy” m.in. sylwetka znanej i lubianej dziennikarki Doroty Gawryluk; artykuły wprowadzające w Wielko Post i inne o bieżących sprawach Kościoła i Polski.

W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp. Anna Bieganowska l.60; Regina Kotleska l.95; Teresa Tomczyk l.67 i Jerzy Piotrowski l.64. Wieczny odpoczynek …