Komunikaty duszpasterskie - 14.04.2019 r.


Komunikaty duszpasterskie - 14.04.2019 r.

 1. Dzisiaj Niedziela Palmowa – poświęcenie gałązek palmowych na każdej Mszy św. O godz. 18.15 Gorzkie Żale z nauką pasyjną; o 19.00 wieczorna Msza św. W naszym kościele zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do dekoracji symbolicznego Grobu P. Jezusa.

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele WIELKI TYDZIEŃ – dni największych wydarzeń zbawczych. Wielki Czwartek; Wielki Piątek i Wielka Sobota tworzą Święte TRIDUUM SACRUM. W te dni NIE sprawuje się Mszy św. w godzinach porannych.

 1. W WIELKI CZWARTEK – o godz. 10.00 w archikatedrze Msza św. Krzyżma; odnowienie przyrzeczeń kapłańskich i poświęcenie olejów. O godz. 18.00 w naszym kościele Uroczysta Msza św. WIECZRZY PAŃSKIEJ sprawowana na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich parafian, szczególnie dzieci i młodzież, by wspólnie dziękować za obecność Chrystusa z nami w tych sakramentach. Po tej Mszy św. przeniesienie Najśw. Sakramentu do tzw. ciemnicy i możliwość adoracji do godz. 20.30. Za udział w tej liturgii mamy możliwość zyskania odpustu zupełnego.

 1. WIELKI PIĄTEK – to dla chrześcijanina dzień wyjątkowy – pamiątka śmierci Pana Jezusa na krzyżu. O godz. 15.00 ostatnia w tym Wielkim Poście DROGA KRZYŻOWA i KORONKA do B. Miłosierdzia – zapraszamy dzieci, młodzież i wszystkich dorosłych. Będzie możliwość spowiedzi. Wspólną KORONKĄ rozpoczniemy też Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. O godz. 18.00 główne nabożeństwo Wielkopiątkowe z adoracją krzyża. Ofiary składane podczas adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie. Za udział w tym nabożeństwie możliwość zyskania odpustu zupełnego. Na zakończenie liturgii nastąpi przeniesienia Najśw. Sakramentu do symbolicznego grobu i możliwość adoracji do godz. 21-ej. Zapraszamy młodzież i zespoły parafialne do modlitewnego czuwania. Przypominamy, iż w WIELKI PIĄTEK obowiązuje nas zachowanie POSTU ŚCISŁEGO, tzn. powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych i ograniczenie spożywanych posiłków w ciągu dnia.

 1. WIELKA SOBOTA – to dzień adoracji Pana Jezusa w symbolicznym grobie i zgodnie z tradycją święcenie pokarmów na wielkanocny stół. ŚWIĘCENIE POKARMÓW w naszym kościele od godz. 7.30 do 17.30; o godz. 15.00 wspólna Koronka do B. Miłosierdzia. Ofiary składane podczas święcenia będą przeznaczone na prace remontowe przy odnowieniu bocznej ściany kościoła od strony ul. Broniewskiego. Wraz z zespołem CARITAS prosimy o dzielenie się „święconką” z ubogimi rodzinami i osobami naszej parafii. Z ofiarowanych artykułów składanych do kosza przy bocznym ołtarzu będą przygotowane paczki na śniadanie wielkanocne. UROCZYSTA LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ rozpocznie się o godz. 19.00 poświęceniem ognia /przynosimy świece/. Po liturgii adoracja do godz. 22-ej.

 1. W poranek WIELKANOCNY o godz. 6.00 REZUREKCJA – uroczysta Msza św. ZMARTWYCHWSTANIA Pana Jezusa poprzedzona procesją wokół kościoła. Prosimy asystę parafialną o wcześniejsze przygotowanie chorągwi i innych elementów procesyjnych; zapraszamy lektorów i ministrantów; dziewczynki z kl. IV, III, II do sypania kwiatków, zespoły parafialne i wszystkich wiernych do wspólnego świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego. W dni świąteczne nie będzie nabożeństw, natomiast przed wieczorną Mszą św. /o godz. 18.45/ wspólna Koronka i modlitwy w ramach przygotowania do Niedzieli Miłosierdzia. W II dzień świąt zbiórka ofiar do puszek na KUL.

 1. Dziękujemy parafianom za udział w Rekolekcjach Wielkopostnych i liczne spowiedzi. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni przed świętami albo na święta. Spowiadamy od poniedziałku do środy na każdej Mszy św.

 1. W środę po wieczornej Mszy św. sprzątanie kościoła na święta. Prosimy zatem panie i panów o pomoc w tych pracach.

 1. Prosimy o zwrot puszek Caritas z Jałmużną Wielkopostną pobieranych na początku W. Postu.

 1. Firma, która dotychczas odbierała makulaturę z parafii rozwiązuje umowę z dostawcami. Stąd nie można składać makulatury u nas w parafii.

 1. Jesienią – od 9 do 17 listopada chcemy zorganizować Pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Koszt: 3.590 zł + 150 dolarów. Program pielgrzymki wywieszony jest w gablotach k-ła i zamieszczony na stronie internetowej parafii. Prosimy o zgłoszenia do świąt Wielkanocnych. Przy zapisie wpłata zaliczki 1.200 zł. Bliższe informacje u ks. Kamila.

 1. Dwóch naszych ministrantów: Piotr Lewkowicz i Krzysztof Domagała zostało wprowadzonych przez ks. bpa do pełnienia posługi ceremoniarza i lektora. Zarówno im jak i ich rodzicom gratulujemy i życzymy owocnej służby przy ołtarzu.

 1. Zbliża się I Komunia św. w naszej parafii. W związku z tym siostra i panie katechetki przewidują próbną spowiedź w kościele dla wszystkich dzieci I-komunijnych 25 kwietnia /czwartek/ o godz. 17-ej. Prosimy o obecność dzieci. O próbach ustawienia dzieci poinformujemy na początku maja.

 1. Polecamy prasę katolicką – do lektury tyg. „N”, „Idziemy”, Gość Niedzielny”, mały Gość dla dzieci; i inne tytuły. W „N” i tyg. „Idziemy” m.in. liczne artykuły wprowadzające w tajemnice zbawcze; zamyślenia na W. Tydzień; aktualne wydarzenia z naszej archidiecezji i inne artykuły.

 1. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp. Helena Królak l.94; Jadwiga Kudlińska l.86 i Kazimierz Kuleczka l.84 Wieczny odpoczynek…..