Komunikaty duszpasterskie - 1.11.2020 r.


Komunikaty duszpasterskie - 1.11.2020 r.

  1. Dziś 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze św. jak w każdą niedzielę; o godz. 18.30 nabożeństwo adoracyjne; o 19.00 Msza św.

  1. Jutro – 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych tzw. Dzień Zaduszny – dzień szczególnej pamięci i modlitwy za wszystkich zmarłych. Msze św. o godz. 7; 8; 9.30 i 18. Po wieczornej Mszy św. nabożeństwo wypominkowe za zgłoszonych zmarłych i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wyjątkowo w tym roku przez cały miesiąc listopad można zyskać odpust zupełny nawiedzając cmentarze i podejmując modlitwę za zmarłych – warunkiem jest stan naszej duszy bez grzechu ciężkiego. Szczegółowe warunki umieszczone są w Dekrecie – na dole strony.

  1. W środę przypada w Kościele wspomnienie – św. Karola Boromeusza.

  1. W tym tygodniu I czwartek; I piątek i I sobota miesiąca – zachęcamy do przeżycia tych dni w duchu wynagrodzenia za grzechy. Spowiedź jak zwykle na Mszach św.; w I piątek także od godz. 17.30. Nabożeństwa wynagradzające w I pt – po Mszy św. o godz. 8 i 18; w I sobotę po godz. 8.00. Do chorych księża udadzą się od godz. 9.00. Prosimy o telefoniczne potwierdzanie lub odwołanie wizyt wcześniej zgłoszonych chorych.

  1. Dziś i jutro pod chórem będziemy przyjmować wypominki za zmarłych; można zgłaszać także zmarłych w kancelarii lub zakrystii. Na ławkach pod chórem wyłożone są karteczki na których można wypisać swoich zmarłych i zgłosić w ramach wypominek. Przypominamy, iż kancelaria czynna jest tylko po południu

  1. Polecamy prasę katolicką - tyg.: „Niedziela”; „Idziemy”; „Gość Niedzielny”; „Mały Gość dla dzieci” i inne tytuły. Jak zawsze liczne artykuły podejmujące najważniejsze i bieżące sprawy Kościoła i naszej Ojczyzny. W tyg. „N” m.in. „Po co dyspensa?”; o sensie modlitwy za zmarłych; jakie procedury obowiązują w przypadku pogrzebów osób zarażonych na covid-19, W tyg. „Idziemy” m.in. O. Jacek Salij przybliża naukę o odpustach. Prasa wyłożona na stoliku przed bocznym ołtarzem – obowiązuje samoobsługa!

  1. Ciągle przypominamy i apelujemy o zachowanie niezbędnych środków ostrożności w związku z zagrożeniem korona wirusem. Wchodząc do k-ła prosimy o dezynfekcję rąk oraz zakładanie maseczek na usta i nos podczas nabożeństw. Pamiętajmy o osobach samotnych i starszych w naszym sąsiedztwie, służąc im pomocą i wsparciem w tej sytuacji. W związku z sytuacją epidemiologiczną KANCELARIA do odwołania jest czynna tylko po południu

/godz. 16-17.45/.

  1. Dziękujemy za wszelkie ofiary składane na tacę, w kancelarii i przesyłane na konto Parafii – ofiarodawcom mówimy Bóg zapłać.

  1. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności: śp. Genowefa Kaźmierczyk l.88; Anna Bartyniak l.67; Antonina Leśniewska l.86 i Jerzy Sroka l.78 - wieczny odpoczynek….

​​DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:
a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.
Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.
Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.
Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.


Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.


Mauro Kard. Piacenza
Penitencjarz Większy
Ks. prał. Krzysztof Nykiel
Regens