Komunikaty duszpasterskie - 20.12.2020 r.


Komunikaty duszpasterskie - 20.12.2020 r.

 1. Dzisiaj IV ostatnia niedziela Adwentu; III niedziela grudnia; o godz. 18.30 Nabożeństwo Różańcowe ; o godz. 19.00 wieczorna Msza św. /Po Mszy św. o godz. 8.00 wymiana tajemnic różańcowych/.

 1. Pod chórem, w zakrystii, lub w kancelarii możemy nabyć poświęcone opłatki i ostatnie świece na stół wigilijny w ramach akcji Caritas – pozostały tylko małe po 5 zł. Można jeszcze pobrać z ławek pod chórem Torby Miłosierdzia, zapełnić je artykułami spożywczymi i zrobić prezent na święta ubogim rodzinom.

 1. W czwartek WIGILIA – wyjątkowy dzień w całym roku. Rano o godz. 7.00 ostatnie w tym adwencie Roraty, na które zapraszamy szczególnie osoby, które jeszcze w nich nie uczestniczyły. Kancelaria w Wigilię będzie nieczynna; nie będzie też wieczornej Mszy św. o godz. 18.00. W tym czasie będziemy w gronie rodzinnym łamać się poświęconym opłatkiem i spożywać wigilijną kolację. Prosimy o uszanowanie chrześcijańskiej tradycji odnośnie potraw wigilijnych i nie podawanie na stół wigilijny alkoholu.

 1. Natomiast o godz. 22.00 tradycyjna PASTERKA obwieszczająca BOŻE NARODZENIE.

 1. W tym roku w piątek przypada BOŻE NARODZENIE – jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Zarówno w I-sze jak i w II-gie święto Msze św. według porządku niedzielnego /6.30; 8.00; 9.30; 11.00; 12.30 i 19.00/. W II święto ofiarami do puszek wspierać będziemy Katolicki Uniwersytet Lubelski.

 1. Zachęcamy wiernych do przystąpienia do s. pokuty – spowiadamy na każdej Mszy św.

 1. Apelujemy o zachowanie niezbędnych środków ostrożności w związku z zagrożeniem korona wirusem - prosimy o dezynfekcję rąk i zakładanie maseczek na usta i nos.

 1. Dziękujemy za wszelkie ofiary składane na tacę, w kancelarii i przesyłane na konto Parafii, a także składane przy nabywaniu opłatka - ofiarodawcom mówimy Bóg zapłać. Dziękujemy też osobom, które zaangażowały się w rozprowadzanie poświęconego opłatka. Dziękujemy za „torby charytatywne” napełnione artykułami spożywczymi i innymi, możemy jeszcze je pobrać, napełnić i sprawić radość ubogim rodzinom.

 1. Powtarzamy informację dotyczącą tegorocznej „kolędy”. Z wiadomych względów będzie ona miała inną formę niż zwykle. W dni powszednie stycznia, wieczorem o godz. 18.00 będzie odprawiana Msza św. „kolędowa” na którą zapraszamy rodziny i mieszkańców poszczególnych ulic. Na zakończenie takiej Mszy św. obejmiemy „kolędową” modlitwą rodziny i mieszkańców z danej ulicy udzielimy specjalnego błogosławieństwa na Nowy Rok i rozdamy kolędowe obrazki. Będzie można też złożyć tradycyjną ofiarę kolędową na funkcjonowanie parafii w tym trudnym czasie. Prosimy o przekazanie tych informacji wśród swoich sąsiadów i znajomych. Harmonogram Mszy św. „kolędowych” w int. mieszkańców poszczególnych ulic zamieszczony jest na stronie internetowej, jest wywieszony w gablotach oraz drzwiach wejściowych do k-ła. Liczymy na życzliwe odniesienie się do naszej propozycji w tym wyjątkowym czasie pandemii.

 1. Ważnym wydarzeniem ewangelizacyjnym ostatnich lat stał się Orszak Trzech Króli, jednak w tym roku ze względu na pandemię nie będzie można go zorganizować w tradycyjnej formie. Ks. abp proponuje, aby miał on wymiar charytatywny wspierający Dom Samotnej Matki oraz Łódzkie Hospicjum przy ul. Łupkowej. W tym celu – 6 stycznia w Uroczystość Trzech Króli będzie przeprowadzona zbiórka darów pieniężnych oraz darów materialnych w postaci: mleka, kaszki dla dzieci, butelek do mleka, smoczków, kosmetyków dziecięcych, pieluszek dla dzieci. W parafiach będą do pobrania specjalne Torby Orszakowe, które z artykułami dziecięcymi należy złożyć w swojej parafii do 3 stycznia. Torby zostaną przekazane do Kurii, a następnie „trzej królowie” dostarczą je do Domu Samotnej Matki i Hospicjum. Wspomniane „torby” będą do pobrania przy żłóbku. Będziemy o tej akcji przypominać.

 1. Polecamy prasę katolicką - tyg.: „Niedziela” „Idziemy”; „Gość Niedzielny” i inne tytuły. Tyg. „N” zawiera List Papieża Franciszka do Łodzi; „Młodzi kochają Kościół” - poruszające świadectwa młodych dotyczących Kościoła i wiary; w dodatku łódzkim o otwarciu drzwi świętych archikatedry i Roku Jubileuszowego; wspomnienie ks. Leszka Kaczora i inne. Dzisiejszy numer tyg. „Idziemy” jest już numerem świątecznym a w nim m.in. artykuły o tematyce Bożonarodzeniowej; także o łódzkim Jubileuszu oraz specjalne dodatki: kalendarz na Nowy Rok i śpiewnik z kolędami. Cena „Idziemy” 7 zł. Prasa wyłożona na stoliku przy bocznym ołtarzu.

W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp. Kazimierz Suchocki l.91; Piotr Wiktorski l.71; Zofia Ciapa l.98; Anna Sońta l.74; Janina Gromada l.83; Krzysztof Sabela l.62; Teodozja Galent l.83; Tadeusz Jakuła l.62; Bogumiła Stanowska l.89; Krystyna Silber l.66 i Marek Przepiórkowski l.79 - wieczny odpoczynek….