Komunikaty duszpasterskie - 19.02.2023 r.


Komunikaty duszpasterskie - 19.02.2023 r.

  1. Dzisiaj VII Niedziela Zwykła roku kościelnego; III niedziela lutego; ostatnia niedziela tegorocznego karnawału. Po Mszy św. o godz. 8.00 spotkanie grupy „Żywej Róży”. O godz. 18.30 nabożeństwo różańcowe; o 19.00 wieczorna Msza św.

  1. W najbliższą środę rozpoczniemy WIELKI POST – 40 dni duchowego przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Zgodnie z zaleceniem Katechizmu Kościoła Katolickiego ma to być czas wyciszenia i refleksji nad życiem, stąd też zachęta, aby nie organizować i nie uczestniczyć w zabawach i innych formach rozrywki. W ten wyjątkowy czas wprowadzi nas ŚRODA POPIELCOWA – tego dnia chrześcijanina obowiązuje post ścisły tzn. powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych oraz ograniczenie posiłków w ciągu dnia. Tradycyjnie na znak podjęcia wielkopostnej pokuty przyjmiemy na nasze głowy popiół. Zapraszamy zatem wszystkich wiernych na Msze św., które w Środę Popielcową będą sprawowane według następującego porządku: godz.: 7; 8; 9.30; 17.00 – dla dzieci szkolnych; 18.00 i 20.00. Na Mszach św. zgodnie z zarządzeniem ks. abpa będzie zbiórka ofiar do puszek na Dzieła Miłosierdzia prowadzone przez Caritas.

  1. Od czwartku rozpocznie się tzw. 40-godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne. Zgodnie z tradycją Kościoła, jest to czas adoracji i modlitwy wiernych przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji. Zachęcamy zatem do takiej postawy, polecając bieżące sprawy Kościoła, naszej Ojczyzny i parafii, prosząc o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie i pokój na świecie. Rozpoczęcie 40-godzinnego nabożeństwa wieczorną Mszą św. w czwartek; dalszy ciąg w piątek i sobotę przez cały dzień od godz. 9.00 do 17.45. Zapraszamy na wspólny „Anioł Pański” w południe oraz wspólną „Koronkę” o godz. 15.00. Zakończenie 40-godzinnego nabożeństwa w niedzielę nabożeństwem Gorzkich Żalów o godz. 18.15.

  1. W piątek pierwsze DROGI KRZYŻOWE: po Mszy św. o godz. 8.00; o 17.00 dla dzieci i po wieczornej Mszy św. /czyli ok. 18.30/. Będzie to ostatni piątek miesiąca, zatem wieczorna Msza św. będzie sprawowana za zmarłych w tym m-cu; polecanych w wypominkach, zm. z grup parafialnych, z naszych rodzin, ofiarodawców oraz dusze w czyśćcu – zapraszamy szczególnie rodziny zmarłych.

  1. Dziękujemy za wszelkie ofiary składane na tacę, także te dzisiejsze przeznaczone na ogrzewanie k-ła; składane w kancelarii, przesłane na konto parafialne – Bóg zapłać. Przypominamy, iż można rezerwować terminy int. mszalnych na m-c LIPIEC. W ubiegłą niedzielę zbierane były ofiary do puszek na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Zebrane ofiary w kwocie 4.493 zł przekazane zostały do siedziby Caritasu /ul. Gdańska/. Ofiarodawcom za dar serca mówimy Bóg zapłać.
  2. Przy bocznym ołtarzu wyłożona jest prasa katolicka. Jak zawsze do nabycia i lektury tygodnik „N”; „Idziemy”; „Gość Niedzielny”. W dzisiejszej „N” m.in. o tragedii trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji; jak pomagamy ofiarom tamtych wydarzeń; w poradach zdrowotnych jak nie poddać się depresji; na środę popielcową i wielki post przepisy kulinarne – śledź na wiele sposobów; bieżące sprawy Kościoła, specjalny dodatek. W tyg. „I” m.in. przyjąć czy odmówić zaproszeniu na ślub cywilny i inne. Zachęcamy do lektury.

  1. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności śp. Stanisław Skrętowski l.78 i Barbara Głębowska l.74wieczny odpoczynek….