Komunikaty duszpasterskie - 3.12.2017 r.


Komunikaty duszpasterskie - 3.12.2017 r.

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele nowy rok liturgiczny, w którym towarzyszyć będą słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem świętym” oraz rozpoczyna czas Adwentu. Adwent ma nas przygotować duchowo do przeżycia pamiątki Narodzenia Pana Jezusa. Tradycyjne pomocą w tych przygotowaniach będą Roraty – Adwentowa Msza św. sprawowana o świcie; Rekolekcje i spowiedź adwentowa oraz nasze osobiste postanowienia i dzieła chrześcijańskiego miłosierdzia. Rekolekcje Adwentowe będą od 17 do 19 grudnia. Prosimy wszystkich a szczególnie młodzież o nieuczestniczenie w zabawach, dyskotekach i właściwe przeżycie tego czasu.

 1. Wychodząc dziś z kościoła po Mszach św. o godz. 9.30 i 11.00 wolontariusze Szkolnych Kół Caritas oferują zakup czekoladowych figurek św. Mikołaja po 5 zł. Złożone ofiary będą wsparciem działalności Kół i formacji wolontariuszy Caritas. Natomiast na Mszy św. o godz. 12.30 będą poświęcone opłatki na wigilijny stół. Prosimy osoby z R.N.; Ż.R.; Akcji Katolickiej, Asysty, Grupy O. Pio i innych grup parafialnych o pomoc w ich roznoszeniu po parafii. Opłatki będą także do nabycia w zakrystii i kancelarii. Dobrowolne ofiary składane przy ich nabywaniu będą przeznaczone na trwające prace renowacyjne wieży naszego kościoła. Wieczorem o godz. 18.30 adwentowe nabożeństwo adoracyjne; o godz. 19.00 Msza św.

 1. Roraty w naszym kościele będą codziennie /oprócz niedziel/ o godz. 7.00; we wtorki i czwartki Raraty dla dzieci o godz. 17.00 – dzieci za udział w nich otrzymywać będą specjalne wyklejanki adwentowe. Zachęcamy, aby zarówno dzieci jak i dorośli przynosili na te Msze świece ozdobione kolorowymi lampionami i ochronkami przed wylewaniem wosku. Ofiary składane na Roratach będą przeznaczone na przygotowanie Wigilii dla osób samotnych i ubogich naszej parafii. Do kosza przy bocznym ołtarzu można składać artykuły spożywcze z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Wigilia dla samotnych osób naszej parafii będzie 22 grudnia o godz.16.00 – prosimy osoby, które planują w tej wigilii uczestniczyć o zapisywanie się na listę w kancelarii do 20 grudnia.

 1. Przy bocznym ołtarzu św. Antoniego ustawione jest „Drzewko Dobroci”. Pobierając z niego serduszko możemy przygotować świąteczna paczkę dla konkretnego dziecka z ubogich rodzin naszej parafii. Prosimy o przyniesienie paczek do 17 grudnia.

 1. Tegoroczny kalendarz sprawił, iż Wigilia przypada w tym roku w IV niedzielę Adwentu. Już dziś informujemy, iż w Wigilię nie będzie Mszy św. wieczornej. Natomiast Pasterka będzie o godz. 22.00.

 1. W środę – I środa miesiąca, po wieczornej Mszy św. spotkanie z grupą Obrońców Życia; w czwartek – z racji I czwartku miesiąca o godz. 17.00 w Domu Katechetycznym spotkanie z grupą Dobrego Pasterza, po wieczornej Mszy św. nabożeństwo I- czwartkowe, modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne połączone z krótką adoracją.

 1. W piątek 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00 /Roraty/; 8.00; 9.30 i 18.00. Ofiary składane do puszki przeznaczone będą na Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej. Charakter Uroczystości znosi post piątkowy, można zatem spożywać pokarmy mięsne.

 1. Siostry Honoratki zapraszają dziewczęta w sobotę 9 grudnia do swojego domu przy ul. Lokatorskiej na dzień skupienia w godz. 10 – 17.

 1. W kancelarii można rezerwować terminy intencji mszalnych na miesiąc maj oraz zgłaszać jeszcze zmarłych na wypominki. Są też wolne intencje na roratach dla dzieci.

 1. Caritas Archidiecezjalna w ramach Adwentowych Dzieł Miłosierdzia zachęca do włączenia się w akcję zakupu świecy wigilijnej. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony będzie na pomoc dla dzieci z ubogich rodzin. Mamy duży wybór świec wigilijnych: świece duże, w kształcie piramidy i kolumny – po 13 zł; w kształcie kuli – po 12 zł i świece małe – po 5 zł. Świece można nabywać pod chórem lub w tygodniu w kancelarii.

 1. Ks. Infułat obchodzi dzisiaj kolejną rocznicę swoich urodzin a za tydzień 56 rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji dostojnego Jubilata otaczamy życzliwą pamięcią i modlitwą. Życzymy kolejnych lat życia, dobrego zdrowia i potrzebnych łask w posłudze kapłańskiej.

 1. Dziękujemy za wszelkie ofiary indywidualne i składane dziś na tacę na pokrycie kosztów zimowego ogrzewania kościoła – Bóg zapłać. Za tydzień będzie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

 1. Policja po raz kolejny za naszym pośrednictwem zwraca się z apelem szczególnie do ludzi starszych o wzmożoną ostrożność i czujność. Mnożą się bowiem sytuacje, kiedy pod różnym pretekstem osoby podające się za przedstawicieli firm czy oferujące swoją pomoc zostają wpuszczane do mieszkań a następnie je okradają. W okresie przedświątecznym takich sytuacji może być jeszcze więcej, dlatego Policja prosi o ostrożność a w sytuacjach podejrzanych o informowanie na telefon alarmowy 997.

 1. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej – polecamy tygodniki „N”; Idziemy”; Gość Niedzielny” i „Mały Gość dla dzieci” oraz inne tytuły. Dzisiejsza „N” na stronie tytułowej zapowiada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – wewnątrz artykuły na ten temat; ponadto refleksje na Adwent; rozmowa o reparacjach wojennych od Niemiec; bieżące informacje z życia naszej archidiecezji. W tyg. „Idziemy” ciekawa rozmowa z O. Leonem na temat przeżywania Adwentu; jak ocalić charakter „sacrum” świąt Bożego Narodzenia; szczepienia dzieci – dobrodziejstwem czy zagrożeniem? i inne artykuły.

 1. Istnieje możliwość zapisania się na pielgrzymkę do Medjugorie – bliższe informacje na ten temat w kancelarii.

 1. W ostatnim tygodniu odeszła do wieczności: śp. Marianna Wojtczak l.94. Polecamy zmarłych dobremu Bogu „Wieczny odpoczynek…”