Komunikaty duszpasterskie - 4.02.2018 r.


Komunikaty duszpasterskie - 4.02.2018 r.

  1. Dzisiaj I niedziela m-ca lutego; o godz. 18.30 nabożeństwo adoracyjne; o 19.00 wieczorna Msza św.

  1. Jutro wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy; we wtorek – św. męczenników Pawła Miki i towarzyszy; w sobotę – św. Scholastyki, dziewicy.

  1. W przyszłą niedzielę przedstawiciele Hospicjum dla dzieci Łodzi będą zbierali ofiary do puszek na rzecz podopiecznych – chorych dzieci i działalności tej wyjątkowej placówki.

  1. W kancelarii można rezerwować intencje mszalne na miesiąc lipiec. Są też wolne intencje we wcześniejszych miesiącach.

  1. W czerwcu – w dniach 15, 16 i 17 czerwca /piątek, sobota i niedziela/ chcemy zorganizować parafialną pielgrzymkę autokarową do Gidel, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakopanego i Krakowa. Koszt pielgrzymki wynosi 300 zł. W tej cenie jest przejazd autokarem, ubezpieczenie, 2 noclegi w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami, 2 śniadania, dwie ciepłe obiadokolacje i przewodnik. Zachęcamy do wyjazdu w sposób szczególny także dzieci, które przeżywają rocznicę I Komunii św. by wraz z opiekunek udały się na tą pielgrzymkę. i prosimy o przekazywanie tej informacji wśród swoich znajomych. Zapisy w kancelarii od jutra, przy zapisie wpłata zaliczki 100 zł, pozostała kwota do końca maja. Jest już zapisanych ok. 20 osób.

  1. Dziękujemy za ofiary indywidualne i składane dziś na tacę Bóg zapłać. Dziękujemy także za pomoc w rozebraniu żłóbka i choinek.

  1. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej, do nabycia tyg. „Niedziela”; „Idziemy”; „Gość Niedzielny”; „Mały Gość” dla dzieci i inne tytuły. Znajdziemy artykuły m.in. o groźnych Himalajach; o Dniu Życia Konsekrowanego; wspomnienie o ks. Grzegorzu Kruszewskim; przepisy na pączki i inne bieżące informacje z życia Kościoła. W tyg. „Idziemy” rozmowa z ks. abpem Rysiem oraz ks. abpem Jędraszewskim; artykuł o tragicznych wydarzeniach w Himalajach i inne.

  1. Dobiegła końca tegoroczna kolęda. Zatem kilka zdań podsumowania. W ramach „kolędy” przyjęło nas ok. 3.800 rodzin, tzn. tyle było tzw. wejść kolędowych księży. Rodziny i osoby, które nas przyjmowały najczęściej były przygotowane na tą wizytę, przygotowane były domy i mieszkania, często wszyscy domownicy starali się uczestniczyć w kolędzie i we wspólnej modlitwie. Spotykaliśmy się na ogół z życzliwym przyjęciem i towarzyszyła miła, serdeczna atmosfera. Dziękujemy za szczere rozmowy dotyczące codziennego życia ale także spraw parafii i Kościoła; dziękujemy za zainteresowanie się trwającymi pracami remontowymi przy naszym kościele a także za wszelkie ofiary składane na ten cel - Bóg zapłać. Dziękujemy kapłanom, którzy pomagali nam w „kolędzie”: ks. Karolowi, pracującemu na co dzień na Ukrainie i O. Jackowi, ze zgromadzenia Księży Salezjanów w Lutomiersku. Smuci nas jednak spora ilość rodzin i osób odmawiających „kolędy” oraz mieszkań zamkniętych. Rozumiemy, że dla części osób mogła nie odpowiadać pora czy dzień „kolędy” – jednak chyba nie zawsze była to przyczyna zamkniętych drzwi. Dobrze, że część tych osób czy rodzin zaprosiła nas w ramach uzupełnień /takich zaproszeń była blisko 80/. Przepraszamy za być może pewne niedociągnięcia organizacyjne z naszej strony, za mało precyzyjne podawanie planu „kolędy” czy inne drobne sprawy organizacyjne.

Co nas czeka w tym roku i w najbliższym czasie? Jeśli chodzi o młodzież, to 10 kwietnia ks. bp Ireneusz Pękalski udzieli młodzieży klas III gimnazjum s. bierzmowania. Prosimy zatem młodzież o udział w przewidzianych spotkaniach /najbliższe 12 lutego w następny poniedziałek o godz. 19.00/; o systematyczny udział w praktykach religijnych a rodziców tej młodzieży o troskę w tej sprawie. W Wielkim Poście Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rekolekcje dla dorosłych przeżywać będziemy w duchu Misji Miłosierdzia, które miały miejsce w maju ubiegłego roku - poprowadzi je O. Jezuita. W maju dzieci z klas III przeżywać będą uroczystość I Komunii świętej, do której się przygotowują w ramach katechezy szkolnej, niedzielnej Mszy św. i innych spotkań. Dziękujemy rodzicom za ich dotychczasowe zaangażowanie w tym względzie i prosimy o dalszą troskę. Przypominamy, iż I Komunia św. w naszej parafii w III niedzielę maja na Mszy św. o godz. 11.00 dla dzieci ze szkoły nr 190; w IV niedzielę maja dla dzieci ze szkoły nr 38. Rocznica I Komunii przewidziana jest na I niedzielę czerwca. Apelujemy i prosimy, aby nie tylko s. bierzmowania i I Komunia św. stanowiły bodziec i zachętę do podejmowanych praktyk religijnych, ale by odpowiedzialność rodziców, młodzieży i dzieci towarzyszyła wszystkim każdego dnia i nadawała właściwy styl życia i postępowania. Jeśli chodzi o sprawy gospodarcze to dobiegły końca zasadnicze prace renowacyjne na wieży kościoła. Ofiary zebrane podczas kolędy przekazane zostały na rzecz wykonanych prac, do uregulowania mamy jeszcze kwotę ok. 40 tys. zł. Do wykonania pozostały prace przy połączeniu cokołów z elewacją i portale nad wejściami głównym i bocznymi. Jeśli chodzi o dalsze prace, to planujemy kontynuowanie prac na ścianach bocznych kościoła. Zwróciliśmy się z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi o dotację na prowadzone prace. Czekamy na decyzję – wnioski mają być rozpatrywane w marcu. Na obecną chwilę parafia nie ma żadnych zadłużeń czy zaległości finansowych /poza wspomnianą kwotą ok. 40 tys. zł wobec wykonawcy prac na wieży/. Na bieżąco regulowane są należności za energię elektryczną, za gaz, ogrzewanie domu katechetycznego, plebanii, kościoła, opłaty wobec pana kościelnego, opłaty ZUS-u, ubezpieczenia parafii, wobec Kurii Metropolitalnej, Seminarium Duchownego, Domu Księży Emerytów i wszelkie inne zobowiązania. Dziękujemy raz jeszcze za wszelkie ofiary, dzięki którym Parafia może funkcjonować – Bóg zapłać. Prosimy, aby tak jak dotychczas w okresie zimowym I niedziela miesiąca stanowiła wsparcie finansowe kosztów ogrzewania kościoła; III niedziela miesiąca wspierała prowadzone prace remontowe przy kościele.

  1. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp.: Antoni Sypuła l.86; Jolanta Chrzanowska l.69; Zofia Szkudlarek l.85 i Waldemar Szychowski l.89. Wieczny odpoczynek …