WIELKI TYDZIEŃ


WIELKI TYDZIEŃ

Niedzielą Palmową rozpoczynamy w Kościele Wielki Tydzień, dni poprzedzające największe wydarzenia zbawcze. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota tworzą Święte Triduum Paschalne – w te dni nie sprawuje się Mszy św. w godzinach rannych. W Niedzielę Palmową – poświęcenie gałązek palmowych na każdej Mszy świętej. O godz. 11.00 uroczysta procesja wokół kościoła.

W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w archikatedrze Msza św. Krzyżma, odnowienie przyrzeczeń kapłańskich i poświęcenie olejów.

O godz. 18.00 Uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele. Bardzo serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i wszystkich parafian na wspólne dziękczynienie za sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Po tej Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy i możliwość adoracji do 20.30. Możliwość zyskania odpustu zupełnego.Wielki Piątek – to dzień wyjątkowy dla każdego chrześcijanina – pamiątka śmierci Pana Jezusa na krzyżu.

Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych na godz. 15.00 na ostatnią w tegorocznym Wielkim Poście Drogę Krzyżową i Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach rozpoczynającej się Nowenny przed Uroczystością Niedzieli Miłosierdzia. Podczas nabożeństwa możliwość spowiedzi. Natomiast o godz. 18.00 rozpocznie się główne nabożeństwo tego dnia – Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją Krzyża. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone będą na utrzymanie grobu Bożego w Jerozolimie. Za udział w nabożeństwie także możliwość zyskania odpustu zupełnego. Na zakończenie liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego grobu Pana Jezusa i możliwość adoracji do godz. 21.00. Prosimy młodzież i zespoły parafialne do zorganizowania czuwania modlitewnego. Przypominamy, iż w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły, tzn. powstrzymanie się do potraw mięsnych i ograniczenie posiłków w ciągu dnia.

Wielka Sobota – to dzień nawiedzania kościołów, adoracji Pana Jezusa w symbolicznym grobie i – zgodnie z tradycją – święcenia pokarmów na wielkanocny stół. Święcenie pokarmów w naszym kościele od godz. 7.30 do 17.30; o godz. 15.00 wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia. Ofiary składane podczas święcenia pokarmów będą przeznaczone na dalsze prace przy odnowieniu elewacji zewnętrznej kościoła. Wraz z Parafialną Caritas prosimy o podtrzymanie zwyczaju dzielenia się „święconką” z ubogimi rodzinami naszej parafii. Z ofiarowanych artykułów i produktów będą przygotowane dla tych rodzin paczki na śniadanie wielkanocne. Uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 poświęceniem ognia /przynosimy świece/. Po liturgii możliwość adoracji do godz. 22.00.

W poranek Wielkanocny o godz. 6.00 REZUREKCJA – uroczysta Msza św. Zmartwychwstania P. Jezusa poprzedzona procesją wokół kościoła. Prosimy asystę parafialną o wcześniejsze przygotowanie chorągwi i innych akcesoriów procesyjnych; zapraszamy służbę liturgiczna ołtarza – ministrantów, lektorów, dziewczynki sypiące kwiatki z kl. III i starsze oraz wszystkich wiernych do wspólnego radosnego świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią. Następne Msze św. według porządku niedzielnego; także w II święto Mszę św. według porządku niedzielnego. Nie będzie w te dni nabożeństw, natomiast o 18.45 wspólna Koronka i modlitwy w ramach przygotowania do Niedzieli Miłosierdzia. W II dzień świąt zbiórka ofiar do puszek na KUL.