Komunikaty duszpasterskie - 2.04.2023 r.


Komunikaty duszpasterskie - 2.04.2023 r.

 1. Dzisiaj NIEDZIELA PALMOWA – pamiątka wjazdu P. Jezusa do Jerozolimy. Przed Mszą św. o godz. 11.00 procesja z palmami wokół k-ła; na początku każdej Mszy św. poświęcenie gałązek palmowych. O godz. 18.15 – Gorzkie Żale z nauką pasyjną. Na Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do Bożego Grobu w naszym k-le. Dzisiaj przypada także 18 rocznica śmierci naszego Wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II – okazujmy w godny sposób wdzięczność św. Papieżowi za wszystko, co uczynił dla Kościoła, świata a szczególnie dla naszej Ojczyzny.

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele WIELKI TYDZIEŃ. Od czwartku natomiast przeżywać będziemy tzw. TRIDUUM PASCHALNE.

 1. WIELKI CZWARTEK – to pamiątka ustanowienia s. Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy pańskiej o godz. 18.00; po niej przeniesienie Najśw. Sakramentu do tzw. ciemnicy i możliwość adoracji do godz. 20.00. O godz. 10.00 w archikatedrze uroczysta Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich i poświęceniem olejów.

 1. WIELKI PIĄTEK – pamiątka Męki i Śmierci P. Jezusa na krzyżu. W godzinie śmierci Jezusa o godz. 15.00 będzie Droga Krzyżowa i Koronka do B. Miłosierdzia; o godz. 18.00 rozpocznie się LITURGIA WIELKOPIĄTKOWA /adoracja krzyża i przeniesienie Najśw. Sakramentu do symbolicznego grobu/. Możliwość adoracji do godz. 20.30. Ofiary składane podczas adoracji krzyża będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie. W WIELKI PIĄTEK obowiązuje post ścisły tzn. powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych i ograniczenie posiłków w ciągu dnia. Od W. Piątku rozpoczyna się w Kościele Nowenna przygotowująca do N. Miłosierdzia. W tym roku piątek będzie I piątkiem m-ca; możliwość spowiedzi od godz. 7.30 do 8.30; od godz. 9-ej księża udadzą się do chorych w damach – można do czwartku zgłaszać chorych w kancelarii.

 1. WIELKA SOBOTA – dzień adoracji P. Jezusa w symbolicznym grobie. Tradycyjnie tego dnia przynosimy do kościołów koszyczki ze świątecznymi potrawami, które będą spożywane podczas świątecznego śniadania. Święcenie pokarmów od godz. 7.30 do 17.30. Wieczorem o godz. 19.00 rozpocznie się uroczysta liturgia WIGILII PASCHALNEJ poświęceniem ognia – przynosimy świece.

 1. W WIELKANOC i II Święto – Msze św. według porządku niedzielnego. Uroczysta Rezurekcja o godz. 6.00 z procesja wokół k-ła – zapraszamy wszystkie grupy parafialne, dziewczynki do sypania kwiatków, ministrantów, lektorów. W II święto wspieramy modlitwą i ofiarami do puszek Katolicki Uniwersytet Lubelski.

 1. W środę po wieczornej Mszy św. planujemy świąteczne sprzątanie kościoła – prosimy panie i panów o pomoc w tych pracach.

 1. Dziękujemy parafianom za liczny udział w Rekolekcjach, za odbyte spowiedzi, dzieciom, katechetkom i rodzicom za obecność podczas spotkaniach rekolekcyjnych. Bóg zapłać także za wszelkie ofiary składane w kościele oraz w kancelarii.

 1. W Wielki Czwartek i Piątek możliwość spowiedzi będzie od godz. 17.30 i po wieczornym nabożeństwie. Podczas samych nabożeństw NIE będzie spowiedzi – księża będą uczestniczyć w liturgii w prezbiterium. Prosimy zatem o wcześniejsze skorzystanie z s. pokuty i miłosierdzia.

 1. Wychodząc z k-ła mamy możliwość nabywania ostatnich świec w kształcie pisanek wielkanocnych – jest to coroczna akcja Caritasu wspierająca pomoc ubogim rodzinom - pisanki po 13 zł; paschaliki po 15 zł. Ostatnie świece są także do nabycia w kancelarii.

 1. Można się zapisywać w kancelarii na paczki świąteczne dla ubogich. Wydawanie paczek będzie w Wielką Sobotę w godz. 11 – 13. Przy bocznym ołtarzu wystawiony jest kosz i puszka, gdzie można składać artykuły dla ubogich. Prosimy też o zwrot papierowych skarbonek „Jałmużna Wielkopostna”.

 1. Od jutra można będzie w kancelarii rezerwować intencje mszalne na m-c WRZESIEŃ; są też wolne intencje w kwietniu i kolejnych miesiącach. Osoby, które dokonały rezerwacji terminów Mszy, prosimy o wcześniejsze podawanie intencji.

 1. Obok na ławce wyłożona jest prasa katolicka. W dzisiejszej „N” m.in. jak skutecznie przekazywać wiarę dzieciom; artykuły ukazujące bogactwo posługi Papieża-Polaka; nauka Kościoła na temat: co się dzieje z ciałem i duszą po śmierci; jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień w rodzinie; bieżące sprawy Kościoła i naszej archidiecezji; porady lekarzy i dietetyków dla seniorów. W tyg. „I” m.in. „Od hosanna do ukrzyżuj”; o marszach w obronie św. JPII i inne. Do nabycia także „Gość Niedzielny i Mały Gość – dla dzieci. Zachęcamy do lektury.

Komunikaty Kurialne oraz Parafialne a także Intencje Mszalne wywieszone są w gablocie na zewnątrz k-ła.

W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności śp. Elżbieta Szymaniak l.89; Henryk Dudek l.88; Zofia Machała l.76; Maria Plewczyńska l.78; Maria Promińska l.82; Jadwiga Pruszczyk l.71; Ireneusz Wojciech Witczak l.67 i Tadeusz Cichoński l.84 wieczny odpoczynek…..