Komunikaty duszpasterskie - 4.06.2023 r.


Komunikaty duszpasterskie - 4.06.2023 r.

 1. Dzisiaj Niedziela Trójcy św. – I niedziela czerwca. Na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci z kl. IV wraz z rodzicami przeżywać będą rocznicę I Komunii św.; o godz. 18.30 nabożeństwo czerwcowe; o godz. 19.00 Msza św. W kościołach całej Polski dzisiaj zbiórka ofiar do puszek na prace wykończeniowe świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Po Mszy św. o godz. 12.30 odbędzie się w naszym kościele koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi promujący szkołę.

 1. Dzisiaj w ramach trwających Łódzkich Dni Rodziny o godz. 12.30 będzie sprawowana w naszym kościele Msza św. w intencji rodzin naszej archidiecezji, po Mszy św. Centrum Służby Rodzinie wraz z ks. dyrektorem zapraszają na piknik rodzinny na terenie Centrum oraz w naszym ogrodzie parafialnym.

 1. We wtorek – 6 czerwca – dzieci I-komunijne wraz z rodzicami udają się na dziękczynną pielgrzymkę do Częstochowy, by powierzyć swoje dalsze życie Matce Bożej Częstochowskiej. Spotkanie o godz. 6.50 przy kościele, wyjazd o godz. 7.00 spod kościoła.

 1. W czwartek – 8 czerwca przypada w tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. Msze św. będą sprawowane o godz. 6.30; 8.00; 9.30 – po tej Mszy św. wyruszy procesja Eucharystyczna do 4 ołtarzy przygotowanych w tych samych miejscach, co w ubiegłych latach; kolejna Msza św. bezpośrednio po zakończeniu procesji i wieczorem o godz. 19.00. W Boże Ciało nie będzie nabożeństwa czerwcowego – Litanie do Serca Pana Jezusa będziemy śpiewać podczas procesji. Prosimy wszystkie grupy parafialne i osoby indywidualne o włączenie się i pomoc w różne formy przygotowania Uroczystości: udekorowanie trasy procesji, wykoszenie trawy przy blokach, przygotowania ołtarzy i ich rozebranie; dziewczynki komunijne i rocznicowe o przygotowanie kwiatków i udział w procesji a chłopców o włączenie się do grupy ministranckiej jako kandydaci. Odpowiedzialnymi za przygotowanie ołtarzy są: I ołtarz /bl. ul. Odyńca 30/ - ks. Jarosław i grupa Akcji Katolickiej, R.N. i Ż.R.; II ołtarz /bl. ul. Kraszewskiego i Naruszewicza/ - ks. Kamil i Asysta oraz Caritas Parafialna; III ołtarz /brama wjazdowa do CSR ul. Odyńca/ - ks. Marcin i Domowy Kościół oraz mieszkańcy CSR; IV ołtarz przy kościele – s. Honoratki. Zapraszamy do udziału w procesji asystę, chór, wszystkie pozostały grupy, dzieci I-komunijne, rocznicowe i ich rodziców. Jest to wielka Uroczystość Eucharystyczna, dzień wolny od pracy a chrześcijanin ma obowiązek uczestniczyć we Mszy św. Kancelaria w Boże Ciało NIECZYNNA.

 1. Po Uroczystości Bożego Ciała będziemy przeżywali tzw. Oktawę Bożego Ciała. W tym roku podejmujemy praktykę procesji Eucharystycznej wokół k-ła każdego dnia Oktawy po wieczornej Mszy św. – podczas procesji będziemy śpiewać Litanię do Serca P. Jezusa – zapraszamy każdego dnia wiernych oraz dziewczynki do sypania kwiatków i kandydatów na ministrantów.

 1. W piątek wieczorem ostatnia przed wakacjami Katecheza Dorosłych. Natomiast o godz. 19.00 w archikatedrze rozpocznie się tzw. Doba Eucharystyczna – całonocna adoracja Najśw. Sakramentu upamiętniająca wizytę JPII w Łodzi /dawne Święto Eucharystii/. Zgodnie z sugestią ks. abpa w każdej parafii ma być to czas na adorację Najśw. Sakramentu i modlitwę. W naszej parafii adoracja rozpocznie się w piątek po wieczornej Mszy św. i zakończy Apelem o 21. Natomiast w sobotę adoracja rozpocznie się po Mszy św. o godz. 8.00 i zakończy przed Mszą św. o godz. 18.00. Wystawienie N. Sakr. w kaplicy Matki Bożej Śnieżnej. Zapraszamy.

 1. W ubiegłą niedzielę zbierane były ofiary do puszek na letnie kolonie dla ubogich dzieci organizowane przez Caritas. Zebranych zostało 1.160 zł i przekazane zostały do kasy Caritas – Bóg zapłać ofiarodawcom. Natomiast dzieci I-komunijne złożyły w Białym Tygodniu dobrowolne ofiary na Misje: szkoła „38”; „194” i KOKORO – 344 zł 10 gr.; szkoła „190” – 650 zł. – razem 994 zł 10 gr. Bóg zapłać za ten gest solidarności z dziećmi z ubogich krajów.

 1. Rodzice dzieci I-komunijnych wyszli z propozycją daru komunijnego dla Parafii. Podjęta została myśl, by były to ofiary na pokrycie części kosztów nowych ławek dla dzieci, które już od marca są w naszym kościele. Podczas Mszy św. I-komunijnych rodzice ze szkoły „38” jako dar ołtarza złożyli ofiarę w wysokości 500 zł; ze szkoły „194” i sportowej KOKORO – 400 zł; ze szkoły „190” – 1.500 zł. Łącznie 2.400 zł. za ofiarę mówimy Bóg zapłać. Przy tej okazji pragniemy poinformować, iż koszt ławek /drewno+ robocizna/ wyniósł 11.700 zł. Należność została uregulowana z niedzielnych ofiar wiernych.

 1. Można rezerwować terminy intencji mszalnych na miesiąc LISTOPAD.

 1. Zakończyły się prace przy odnowieniu elewacji dzwonnicy, wykonane zostały nowe obróbki blacharskie, zakonserwowane zostały dzwony oraz ich metalowe konstrukcje. Koszt tych prac wyniósł 70 tys. zł. Na dzień Ksiądz Proboszcz wypłacił pracownikom kwotę 50 tys. zł. Pozostałą kwotę – 20 tys. zł. mamy uregulować do końca września.

 1. W ostatnich dniach podjęte zostały także prace przy naprawie ogrodzenia od dzwonnicy do bramy wjazdowej przy ul. Broniewskiego. Stan ogrodzenia bezsprzecznie tego wymagał. Prace te są niezbędne, aby zabezpieczyć ogrodzenie przed dalszym niszczeniem, wpłyną też niewątpliwie na ogólną estetykę kościoła i jego otoczenia. Liczymy na ofiarność parafian podczas niedzielnych Mszy św. lub ofiar indywidualnych. Dziękujemy za zrozumienie.

 1. Zbliża się czas wakacji – zatem u progu sezonu wakacyjnego - w przyszłą niedzielę 11 czerwca, na Mszach św. będziemy święcić samochody, motocykle, rowery, modlić się o bezpieczeństwo na drogach i za ofiary wypadków. Zapraszamy ze swoimi pojazdami.

 1. Przy bocznym ołtarzu wyłożona jest prasa katolicka. W dzisiejszej „N” m.in. artykuły: Ciało i Krew – o znakach Eucharystii; „Co znaczy, że Jezus nas odkupił?”; jak chronić dzieci przed przemocą?; w dodatku łódzkim wspomnienie pobytu św. JPII w Łodzi; bieżące sprawy gospodarcze, społeczne, Kościoła i naszej archidiecezji; porady lekarzy i dietetyków. W tyg. „I” m.in. Komunia św. to nie opłatek – o realnej obecności Chrystusa; o Słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej, łódzkiej położnej i patronce wszystkich położnych i inne. Do nabycia także „Gość Niedzielny i Mały Gość – dla dzieci. Zachęcamy do lektury. Mamy też do nabycia w zakrystii mini album „Niedzieli” w cenie 15 zł, dotyczący najważniejszych wydarzeń w naszej narodowej historii.

 1. W ostatnim tygodniu odeszła do wieczności śp. Henryka Adler l.74 – wieczny odpoczynek…..