Komunikaty duszpasterskie - 11.02.2024 r.


Komunikaty duszpasterskie - 11.02.2024 r.

  1. Dziś – II niedziela lutego; VI Niedziela Zwykła roku liturgicznego przeżywana w Kościele jako Światowy Dzień Chorego. Po Mszy św. o godz. 8.00 spotkanie z grupą „Rycerstwa Niepokalanej” O godz. 18.30 adoracja Najśw. Sakramentu w ciszy; o 19.00 wieczorna Msza św.

  1. Kończy się tegoroczny karnawał, w najbliższą środę rozpoczniemy WIELKI POST – 40 dni duchowego przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego ma to być czas wyciszenia i refleksji nad życiem, stąd zachęta, aby w tym czasie nie organizować i nie uczestniczyć w zabawach i innych formach rozrywki. W ten wyjątkowy czas wprowadzi nas ŚRODA POPIELCOWA. Tego dnia obowiązuje chrześcijanina post ścisły, tzn. powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych i ograniczenie posiłków w ciągu dnia /jeden posiłek do syta, inne dla potrzymania sił fizycznych/. Zewnętrznym znakiem podjęcia wielkopostnej pokuty będzie przyjęcie na nasze głowy popiołu. Zapraszamy zatem wszystkich wiernych na Msze św., które będą sprawowane według następującego porządku: godz. 7; 8; 9.30; 17.00 – dla dzieci szkolnych; 18.00 i 20.00. Na Mszach św. – zgodnie z zarządzeniem ks. kardynała będzie zbiórka ofiar do puszek na Dzieła Miłosierdzia prowadzone przez Caritas.

  1. Od czwartku rozpocznie się w naszej parafii tzw. 40-godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne. Zgodnie z tradycją Kościoła, jest to czas adoracji i czuwania przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji. Zachęcamy zatem wiernych do takiej postawy, polecając w modlitwie sprawy naszej Ojczyzny, pokoju na świecie, sprawy Kościoła, parafii i nasze osobiste. Rozpoczęcie 40-godzinnego nabożeństwa wieczorną Mszą św. w czwartek; dalszy ciąg w piątek i sobotę przez cały dzień od godz. 9 do 17.45. Zapraszamy na wspólną modlitwę „Anioł Pański” w południe oraz wspólną Koronkę o godz. 15.00. Zakończenie 40-godzinnego nabożeństwa w niedzielę Gorzkimi Żalami o godz.18.15.

  1. W piątek pierwsze DROGI KRZYŻOWE: po Mszy św. o godz. 8.00; o 17.00 – dla dzieci i po wieczornej Mszy św. /ok.18.30/. Po Drodze Krzyżowej spotkanie Akcji Katolickiej. Ofiary składane w Wielkim Poście podczas Dróg Krzyżowych będą przeznaczone na zakup kwiatów i dekorację symbolicznego Grobu Pańskiego w naszym kościele.

  1. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 krótkie zebranie z rodzicami dzieci, które mają przystąpić w tym roku do I Komunii św. Będzie to III niedziela m-ca – ofiary składana na Mszach św. będą przeznaczone na pokrycie kosztów ogrzewania k-ła.

  1. Można rezerwować intencje mszalne na m-ąc LIPIEC. Są wolne terminy pod koniec lutego.

  1. Dziękujemy za wszelkie ofiary za które mówimy – Bóg zapłać.

  1. Przy bocznym ołtarzu wyłożona jest prasa katolicka. W tyg. „N” i „I” dziś wiele artykułów poświęconych chorym: jak wspierać chorych; jak się zachować, gdy choruje dziecko; przesłanie z Lourdes; porady zdrowotne i żywieniowe i inne.” Polecamy też „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa” dla dzieci. Na ławkach pod chórem wyłożone są materiały na temat duchowej adopcji dziecka poczętego.

  1. W ostatnich dniach odeszli do wieczności: śp. Marek Górecki l.58; Krystyna Kisielewicz-Betancourt l.71 i Henryk Olejnik l.83 - wieczny odpoczynek...

KURIALNE:

1. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza na kolejną edycję kursu przedmałżeńskiego, który rozpocznie się 26 lutego i obejmie 15 spotkań on-line oraz stacjonarny dzień skupienia. Informacje i zapisy na stronie https://domalzenstwa.pl

2. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

3. Duszpasterstwo „Manufaktura Serc” prowadzone przez Siostry Honoratki, a także Ojcowie Redemptoryści oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zapraszają na wieczorne Drogi Krzyżowe ulicami miasta - Łodzi pod nazwą: „7 days (road) – 7 dni stworzenia”. Od 14 lutego w każdą środę Wielkiego Postu będziemy rozważać 7 dni stworzenia świata. Więcej informacji na plakacie i stronie internetowej Duszpasterstwa „Manufaktura Serc”.

4. Wielki Post to czas wyjścia na pustynię, aby odnaleźć źródło życia. Zapraszamy na spotkanie ze Słowem Bożym, w kluczu lectio divina, które odbędzie się 23 marca (sobota) w godz. 9.00-17.00 w par. pw. MB Wspomożenia Wiernych w Łodzi (ul. Wodna 34). Wprowadzenie do modlitwy Słowem poprowadzi ks. Marcin Pietrzyk, a Eucharystii przewodniczył będzie kard. Grzegorz Ryś. Zgłoszenie uczestnictwa należy kierować do Agnieszki i dn. Sebastiana Piątkowskich – 668 276 517 lub pustyniadlalodzi@gmail.com.