Komunikaty duszpasterskie - 18.02.2024 r.


Komunikaty duszpasterskie - 18.02.2024 r.

 1. Dziś – I Niedziela Wielkiego Postu; III Niedziela Lutego; po Mszy św. o godz. 8.00 spotkanie z grupą „Żywego Różańca”; po Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie z rodzicami dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. Od godz. 13.30 dalszy ciąg adoracji Najśw. Sakramentu w ramach 40-godzinnego nabożeństwa; o godz. 15.00 wspólna Koronka; o godz. 18.15 Gorzkie Żale z nauką pasyjną i zakończenie adoracji błogosławieństwem całej parafii. O godz. 19.00 wieczorna Msza św.

 1. W najbliższą środę nasza świątynia będzie Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym. Na wieczorną Mszę św. przybędzie do nas ks. abp Senior Władysław Ziółek, aby podjąć wspólną modlitwę o pokój na świecie, o szacunek i pojednanie w naszej Ojczyźnie oraz zachęcić do właściwego, chrześcijańskiego przeżywania Wielkiego Postu. Na zakończenie Mszy św. będzie wspólna Koronka i możliwość zyskania odpustu zupełnego. Ofiary składane podczas Mszy św. będą stanowiły Jałmużnę Wielkopostną dla ubogich rodzin. Wyjątkowo Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy rozpocznie się o godz. 17.45. Zapraszamy zarówno gości jak i parafian.

 1. W piątek DROGI KRZYŻOWE: po Mszy św. o godz. 8; o 17 – dla dzieci i po wieczornej Mszy św. ok. 18.30 – dla wszystkich. Będzie to ostatni piątek lutego, wieczorem Msza św. tzw. WSPÓLNA za zmarłych w tym m-cu, polecanych w wypominkach, ofiarodawców i dusze w czyśćcu. Po wieczornej Drodze Krzyżowej /ok. 19-ej/ będzie spotkanie z młodzieżą, która ma przyjąć po Wielkanocy s. bierzmowania.

 1. Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii przewidziane są dla wszystkich grup parafialnych od V Niedzieli Wielkiego Postu /od 17 do 20 marca/. Dzieci będą miały swoje spotkania rekolekcyjne w niedzielę o godz. 11; natomiast w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 17.00.

 1. Na ławkach pod chórem wyłożone są papierowe skarbonki w ramach dorocznej akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna”. Można je pobrać i zwrócić z ofiarami w Wielkim Tygodniu. Przy bocznym ołtarzu wystawiony jest też kosz i puszka na świąteczne wsparcie rodzin ubogich.

 1. Dziękujemy za wszelkie ofiary – także te dzisiejsze na ogrzewanie kościoła, za które mówimy – Bóg zapłać. W środę popielcową do puszek na działalność Caritas została złożona ofiara 437 zł i wpłacona na konto tej instytucji – Bóg zapłać.

 1. W dniach 7, 8 i 9 czerwca /pt.; sob. i ndz./ planujemy pielgrzymkę autokarową na Dolny Śląsk. W programie pielgrzymki obejrzenie Panoramy Racławickiej i zwiedzanie Wrocławia; nawiedzenie Sanktuariów w Wambierzycach i Bardo; zwiedzanie Kudowy, Dusznik Zdroju oraz w drodze powrotnej zamku Książ w Wałbrzychu. Koszt pielgrzymki 590 zł. W tej kwocie przejazd komfortowym autokarem; noclegi w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienkami; 2 śniadania; 2 ciepłe obiadokolacje; obiad w drodze powrotnej, koszty pracy przewodnika we Wrocławiu oraz ubezpieczenie grupy. Zapisy od jutra /pon./ w kancelarii – przy zapisie wpłata zaliczki 200 zł; pozostała kwota do uregulowania do połowy maja.

 1. Można rezerwować intencje mszalne na m-ąc LIPIEC. Są wolne terminy w marcu i kolejnych miesiącach. We wtorek o godz. 7 oraz w środę o godz. 7 i 8 będą sprawowane Msze św. za duszę ks. Infułata Józefa Fijałkowskiego – zapraszamy parafian. Także w piątek wieczorem w ramach tzw. WSPÓLNEJ również będziemy polecać zmarłego ks. Infułata. Komunikaty i Intencje na cały tydzień umieszczone są w gablocie na zewnątrz k-ła oraz umieszczone na stronie internetowej parafii.

 1. Przy bocznym ołtarzu wyłożona jest prasa katolicka. W tyg. „N” m.in. „Plan Franciszka na pokój…” – rozmowa z delegatem papieża na Ukrainę; artykuł „Nasz świat traci sumienie”; relacje z Dnia Chorego; w dodatku „N” m.in. „Dieta na dobry humor”. W tyg. „I” m.in. „Po co się modlić”; „Jak reagować na bluźnierstwa”; „Dlaczego lekcje religii nie działają” i inne.” Polecamy też „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa” dla dzieci. Na ławkach pod chórem wyłożone są materiały na temat duchowej adopcji dziecka poczętego.

 1. W ostatnich dniach odeszli do wieczności: śp. Daniela Kołodziejek l.82 i Halina Chmielecka-Gapik l.88 - wieczny odpoczynek...

​KURIALNE:

1. Kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaprasza na drugi Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 24 lutego 2024 r. Prosimy o przybycie z każdej parafii co najmniej dwóch osób oraz księdza, jednak zaproszeni są wszyscy diecezjanie, a zwłaszcza ci, którzy z różnych względów nie mieli jeszcze możliwości włączenia się w pracę „Synodów” parafialnych. W każdym z trzech miejsc spotkania będzie uczestniczył biskup. W programie: spotkania w grupach, Msza św. i wspólny posiłek. Dzień skupienia odbędzie się w:

 • Łodzi, w godz. 10.30-14.00 – Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, ul. Nawrot 104,
 • Aleksandrowie Łódzkim, w godz. 10.00-13.30 – Kościół pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, ul. Wojska Polskiego 3,
 • Piotrkowie Trybunalskim, w godz. 10.00-13.30 – Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Armii Krajowej 19.

2. Katolicka Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi zaprasza na Drzwi Otwarte 24 lutego w godz. 10.00-12.00. W planie zwiedzanie obu szkół i ośrodka sportowego, spotkanie z nauczycielami i uczniami. Zachęcamy także do kontaktu telefonicznego (42 613-18-60). Informacje o szkołach znajdują się na stronach internetowych www.katolik.edu.pl oraz www.facebook.com/katoliklodz.

3. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

4. Kuria Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na organizowaną przez par. pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi prelekcję dotyczącą historii niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej, która odbędzie się 24 lutego o godz. 16.00 w sali przy Grocie Solnej (ul. Obywatelska 60). Prelekcję wygłosi Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Po prelekcji zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę św. celebrowaną w intencji dzieci – ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej.