Komunikaty duszpasterskie - 17.03.2024 r.


Komunikaty duszpasterskie - 17.03.2024 r.

 1. Dziś – V Niedziela Wielkiego Postu; III niedziela marca; w naszej parafii rozpoczynająca REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Po Mszy św. o godz. 8.00 spotkanie grupy „Żywego Różańca”; o godz. 18.15 Gorzkie Żale z nauką pasyjną. Nauki rekolekcyjne na każdej Mszy św. oraz Gorzkich Żalach; w pon. wtorek i środę spotkania rekolekcyjne o godz. 7; 9.30 i 18.00. /dla dzieci o godz. 17.00/. W dni rekolekcyjne NIE będzie Mszy św. o godz. 8.00. W poniedziałek /jutro/ wieczorem zapraszamy młodzież kl. VII i VIII, która w cyklu 3 - letnim przygotowuje się do bierzmowania oraz młodzież, która za miesiąc ma przyjąć sakrament bierzmowania oraz rodziców młodzieży. We wtorek o godz. 9.30 będzie udzielony sakrament chorych – prosimy, aby pomóc w dotarciu do kościoła osobom starszym, będzie okazja do spowiedzi. W środę – ostatni dzień Rekolekcji, możliwość zyskania odpustu zupełnego. Ofiary z wtorku i środy będą przeznaczone do dyspozycji O. Rekolekcjonisty. Spowiedź na każdej Mszy św. Dzieci od kl. II do VI będą miały swoje spotkania rekolekcyjne o godz. 17.00 – prosimy rodziców o dopilnowanie udziału swoich dzieci w tych spotkaniach. Program rekolekcji wywieszony jest w gablotach i umieszczony na stronie internetowej parafii.

 1. We wtorek– 19 III – w Kościele Uroczystość św. Józefa, głównego patrona Archidiecezji Łódzkiej. Główne Uroczystości Archidiecezjalne pod przewodnictwem ks. kardynała w łódzkiej archikatedrze o godz. 18.00, podczas których ks. kard. wręczy osobom świeckim odznaczenia za zasługi dla arch. łódzkiej /także przedstawicielom naszej parafii/

 1. W piątek DROGI KRZYŻOWE: po Mszy św. o godz. 8; o 17 – dla dzieci i po wieczornej Mszy św. ok. 18.30. Ponieważ w tym miesiącu ostatni piątek m-ca przypada w Wielki Piątek wyjątkowo Msza św. tzw. WSPÓLNA za zmarłych w tym m-cu będzie sprawowana w najbliższy piątek /22 III/ wieczorem. Od kilku już lat Droga Krzyżowa po Rekolekcjach jest Parafialną Drogą Krzyżową wynagradzającą za grzechy parafian i dziękczynną za łaski w okresie W. Postu i Rekolekcji. Jeśli pogoda pozwoli pójdziemy z krzyżem wokół kościoła – bardzo serdecznie zapraszamy parafian.

 1. W sobotę /23 III/ o godz. 11.00 będzie spotkanie z młodzieżą mającą przystąpić w kwietniu do bierzmowania. Prosimy młodzież o obecność.

 1. Niedziela za tydzień – 24 marca będzie już Niedzielą Palmową, która rozpocznie w Kościele Wielki Tydzień. Poświęcenie gałązek palmowych na początku każdej Mszy św. Natomiast uroczysta procesja z palmami przed Mszą św. o godz. 11.00. Dla dzieci ogłaszamy konkurs na najwyższą palmę – będą nagrody. Na każdej Mszy św. zbiórka ofiar do puszek na przygotowanie i dekorację kwiatową symbolicznego Grobu Bożego w naszym kościele.

 1. Zwolniło się jedno miejsce na pielgrzymkę do Portugalii na przełomie kwietnia i maja. Gdyby ktoś był zainteresowany tym wyjazdem prosimy o kontakt z ks. Kamilem.

 1. Wychodząc z kościoła możemy włączyć się w doroczną Wielkanocną Akcję Caritas nabywając paschaliki wielkanocne, pisanki i baranki na wielkanocny stół. Przy bocznym ołtarzu wystawiony jest też kosz i puszka na świąteczne wsparcie ubogich. W kancelarii można zapisywać się na paczki dla ubogich. Wydawanie paczek będzie w Wielką Sobotę od godz. 11 do 13. Prosimy też o zwrot papierowych paczek z ofiarami jako Jałmużny Wielkopostnej.

 1. Dziękujemy za wszelkie ofiary składane w ostatnich dniach zarówno w kościele jak i w kancelarii – Bóg zapłać.

 1. Można rezerwować terminy intencji mszalnych na m-ąc SIERPIEŃ. Są też wolne intencje w kwietniu i kolejnych miesiącach – zachęcamy do polecania swoich int. na Nowennie do M.B. Nieustającej Pomocy w środy.

 1. Przy bocznym ołtarzu wyłożona jest prasa katolicka. W tyg. „N” m.in. o problemach psychicznych dzieci i młodzieży; o mowie nienawiści w życiu publicznym; dlaczego media tak brutalnie atakowały św. JPII; św. Józef – patron mężczyzn i rodzin; bieżące wydarzenia Kościoła Łódzkiego; specjalny dodatek i inne. W tyg. „I” m.in. „Mroki Wielkiego Postu”; świadectwo nawróconego grzesznika; i inne.” Polecamy też „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa” dla dzieci.

 1. W ostatnich dniach odeszli do wieczności: śp.Maciej Niewczas l.54 i Mariusz Kujawa l.55 - wieczny odpoczynek...

KURIALNE:

1. Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, jest patronem archidiecezji łódzkiej.
W Jego Uroczystość, 19 marca, Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. Podczas uroczystości osobom świeckim zostaną wręczone odznaczenia za zasługi dla archidiecezji łódzkiej.

2. Duszpasterstwo twórców kultury i sztuki zaprasza twórców i artystów na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się 17 marca (niedziela, godz. 11.00) oraz 18 i 19 marca
(godz. 20.00)
w Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 22. Poprowadzi je o. Grzegorz Chrzanowski OP.

3. Modlitewne spotkanie osób zaangażowanych w stałą modlitwę za księży (Wieczernik Modlitwy za Księży, Margaretki) odbędzie się w sobotę 23 marca o godz. 15.00 w kościele pw. św. Antoniego w Łodzi (ul. Św. Antoniego Padewskiego 4).

4. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na koncert oratoryjny „Stabat Mater” Antonina Dworzaka, który odbędzie się 29 marca o godz. 20.00. Jest to kompozycja na cztery głosy, chór i orkiestrę do słów średniowiecznej sekwencji odnoszącej się do przejmującej sceny, w której Matka opłakuje śmierć ukrzyżowanego Syna. Więcej informacji na plakacie i stronie teatru.

5. Rekolekcje Wielkopostne dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia rozpoczną się 24 marca w kościele oo. Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60). Nauki rekolekcyjne będą głoszone od niedzieli do wtorku podczas Mszy św. o godz. 18.00, po której nastąpi konferencja.

6. Rozpoczęła się już rekrutacja do Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi, w ramach których działają dwie szkoły: Technikum Salezjańskie o specjalnościach mechatronik i informatyk oraz Salezjańska Szkoła Branżowa I stopnia o specjalności mechatronik z ukierunkowaniem na energetykę odnawialną oraz kolejowe środki transportu. Rekrutacja odbywa się poza systemem naboru do szkół samorządowych. Formularz wniosków rekrutacyjnych znajduje się na stronie internetowej szkoły (www.szkolyrzemiosl.edu.pl). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 42 671 84 80. (Najbliższy dzień otwarty rozpocznie się w niedzielę 17 marca Mszą św. o godz. 10.00 w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Wodnej 36 w Łodzi.)