Komunikaty duszpasterskie - 24.03.2024 r.


Komunikaty duszpasterskie - 24.03.2024 r.

 1. Dziś – VI ostatnia Niedziela Wielkiego Postu, przeżywana w liturgii jako Niedziela Palmowa. Uroczysta procesja z palmami przed Mszą św. o godz. 11.00 poświęcenie gałązek palmowych na początku każdej Mszy św. O godz. 18.15 Gorzkie Żale z nauką pasyjną. Na Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na kwiaty i dekorację symbolicznego grobu Bożego w naszym kościele.

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele WIELKI TYDZIEŃ; od czwartku natomiast przeżywać będziemy TRIDUUM PASCHALNE.

 1. WIELKI CZWARTEK – upamiętnia ustanowienie s. Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00; po niej przeniesienie Najśw. Sakramentu do symbolicznej ciemnicy i możliwość adoracji do godz. 20.00. O godz. 10.00 w łódzkiej archikatedrze uroczysta Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich i poświęceniem olejów.

 1. WIELKI PIĄTEK – to pamiątka Męki i Śmierci P. Jezusa na krzyżu. W godzinie śmierci Jezusa o godz. 15.00 DROGA KRZYŻOWA i KORONKA do B. Miłosierdzia. O godz. 18.00 rozpocznie się LITURGIA WIELKOPIĄTKOWA /adoracja krzyża i przeniesienie Najśw. Sakramentu do symbolicznego grobu/. Możliwość adoracji do godz. 20.30. Ofiary składane podczas adoracji krzyża będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje chrześcijanina post ścisły tzn. powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych i ograniczenie posiłków w ciągu dnia. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się w Kościele Nowenna /9-dniowe przygotowanie/ do Niedzieli Miłosierdzia. Każdego dnia będziemy odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 1. WIELKA SOBOTA – dzień adoracji Pana Jezusa w symbolicznym grobie. Tradycyjnie tego dnia przynosimy do kościołów koszyczki ze świątecznymi potrawami, które spożywać będziemy podczas wielkanocnego śniadania. Przepisy liturgiczne zalecają, aby powstrzymać się od spożywania potraw mięsnych także w Wielką Sobotę. Święcenie pokarmów od godz. 7.30 do 17.30. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 poświęceniem ognia – przynosimy świece.

 1. WIELKANOC i II święto wielkanocne – Msze św. według porządku niedzielnego. Uroczysta procesja i Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00, zapraszamy wszystkie grupy parafialne, lektorów, ministrantów, dziewczynki do sypania kwiatków, gości i parafian. Przypominamy, iż tej nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną zmiana czasu – przesuwamy zegary o godzinę do przodu, śpimy zatem krócej!!! W Poniedziałek Wielkanocny modlitwą i ofiarami do puszek wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski.

 1. W środę po wieczornej Mszy św. świąteczne sprzątanie kościoła – prosimy zatem panów i panie o pomoc w tych pracach i przygotowanie k-ła na święta.

 1. Osoby, które wyraziły chęć modlitwy za kapłanów w Grupie Margaretek zapraszamy na spotkanie we wtorek po wieczornej Mszy św.

 1. Dziękujemy parafianom za liczny udział w Rekolekcjach, za odbyte spowiedzi; dzieciom, rodzicom i katechetkom za obecność i troskę podczas spotkań rekolekcyjnych.

 1. W Wielki Czwartek i Piątek możliwość spowiedzi będzie od godz. 17.30 i ewentualnie po wieczornej liturgii. Podczas samych wieczornych nabożeństw NIE będzie spowiedzi – księża będą przy ołtarzu. Prosimy zatem o zadbanie o wcześniejszą spowiedź.

 1. We wtorek po Świętach /2 IV/ młodzież maturalna naszej archidiecezji udaje się na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. W autokarze są wolne miejsca; młodzież, która chciałyby skorzystać z okazji wyjazdu może zgłaszać się do ks. Kamila. Koszt przejazdu 60 zł.

 1. W niedzielę po świętach /7 kwietnia/ po Mszy św. o godz. 11.00 będzie krótkie spotkanie z rodzicami dzieci I-komunijnymi.

 1. Wychodząc z kościoła mamy możliwość włączenia się w coroczną akcję Caritasu i nabywania ostatnich pisanek i baranków wielkanocnych. Dochód ze sprzedaży jest wsparciem ubogich rodzin.

 1. Przy bocznym ołtarzu wystawiony jest kosz i puszka, można składać paczki żywnościowe jako wielkanocne wsparcie ubogich naszej parafii lub ofiary na ten cel. Prosimy też o zwrot puszek papierowych jako Jałmużna Wielkopostna.

 1. W Uroczystość św. Józefa, patrona naszej archidiecezji, ksiądz kardynał w katedrze wręczał osobom zaangażowanym w służbę Kościołowi Łódzkiemu pamiątkowe krzyże i dyplomy. Wśród tego grona znalazło się siedmioro osób z naszej parafii: 4 panie katechetki, uczące religii od blisko 40 lat oraz 3 inne osoby, od wielu lat zaangażowane w życie parafialne i służbę liturgiczną. Za ich posługę i zaangażowanie bardzo dziękujemy i jednocześnie gratulujemy uhonorowania. Niech to będzie także zachęta dla innych, by angażować się w różny sposób w życie parafialne.

 1. Przy bocznym ołtarzu wyłożona jest prasa katolicka. W tyg. „N” m.in. o zmianach Episkopacie Polski; Jak rozumieć i właściwe przeżyć Triduum Paschalne – Święte Dni Kościoła; o zakończeniu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej i wydarzeniach z tym związanych w Łodzi; bieżące wydarzenia Kościoła Łódzkiego; specjalny dodatek dotyczący Ziemi Świętej i inne. W tyg. „I” m.in. jak w dzisiejszych czasach chlubić się krzyżem; dlaczego „Nie zabijaj?” i inne.” Polecamy też „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa” dla dzieci.

​KURIALNE:

1. Rekolekcje Wielkopostne dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia rozpoczną się 24 marca w kościele oo. Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60). Nauki rekolekcyjne będą głoszone od niedzieli do wtorku podczas Mszy św. o godz. 18.00, po której nastąpi konferencja.

2. Duszpasterstwo Akademickie „Węzeł” obchodzi Jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Z tej racji zapraszamy na Msze św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia sprawowaną w niedzielę 7 kwietnia o godz.19.00 w kościele pw. św. Teresy w Łodzi. Natomiast w sobotę 13 kwietnia odbędzie się spotkanie studentów, absolwentów oraz byłych duszpasterzy. Organizatorzy zapraszają wszystkich związanych na przestrzeni lat z DA „Węzeł”. Więcej szczegółów na stronie: https://wezel.pl lub przez email: absolwenci.wezel@gmail.com.