Komunikaty duszpasterskie - 12.05.2024 r.


Komunikaty duszpasterskie - 12.05.2024 r.

  1. Dziś – VII Niedziela Wielkanocna, przeżywana w Kościele jako Uroczystość Wniebowstąpienia P. Jezusa, II niedziela maja. Po Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie z rodzicami i dziećmi z kl. IV, które były w ubiegłym roku u I Komunii św. w celu omówienia rocznicy Komunii św.; o godz. 18.30 majowe nabożeństwo; o godz. 19.00 Msza św.

  1. W tym tygodniu: we wtorek – święto św. Macieja, apostoła; w czwartek – św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski.

  1. W poniedziałek /jutro 13V/ przypada wspomnienie NMP z Fatimy, rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich. Zapraszamy czciciela M. Bożej na wieczorną Mszę św. i procesję fatimską z figurą Matki Bożej – szczególnie zapraszamy pielgrzymów, którzy kilka dni temu wrócili z Fatimy na dziękczynną Mszę św. Na procesję przynosimy świece.

  1. W piątek po wieczornej Mszy św. i majowym nabożeństwie spotkanie Akcji katolickiej.

  1. W sobotę – o godz. 9.30 nabożeństwo i spowiedź dla dzieci I-komunijnych ze szkoły „190”, ich rodziców, rodzeństwa i chrzestnych. Natomiast w niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 uroczysta Msza św. na której dzieci z tej szkoły przystąpią po raz pierwszy do Komunii św. Zapraszamy rodziny tych dzieci do licznego udziału w Mszy św.; natomiast parafian prosimy o udział we Mszy św. o innej godzinie umożliwiając zaproszonym gościom udział w tej uroczystości. Kolejna grupa dzieci z pozostałych szkół przystąpi w następna niedzielę /26 maja/ na Mszy św. o godz. 11.00 i 12.30.

  1. Najbliższa niedziela będzie przeżywana w całym Kościele jako Uroczystość Zesłania Ducha św., każdego dnia po majowym nabożeństwie stosowne modlitwy w ramach Nowenny do Ducha św.; uroczystość ta kończy okres wielkanocny i czas wielkanocnej spowiedzi i komunii.

  1. Zapraszamy na Nabożeństwa Majowe – w dni powszednie po wieczornej Mszy św. /ok.18.30/; w niedzielę i święta przed Mszą św. wieczorną /także o 18.30/.

  1. W tym tygodniu kolejne próby ustawienia dzieci I-komunijnych, według porządku przekazanego przez siostrę i p. katechetki.

  1. Dziękujemy za wszelkie ofiary składane w ostatnich dniach w kancelarii, w kościele i przesyłane na konto parafialne - Bóg zapłać. Można rezerwować terminy intencji mszalnych na miesiąc PAŹDZIERNIK.

  1. Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę do Wrocławia i na Dolny Śląsk prosimy o dokonywanie w kancelarii wpłaty pozostałej kwoty należności.

  1. Przy bocznym ołtarzu wyłożona jest prasa katolicka. W tyg. „N” m.in. o kulcie M. Bożej Fatimskiej; „Co oznacza Wniebowstąpienie?” o skutecznym działaniu św. Andrzeja Boboli; w dodatku łódzkim o nominacji łódzkiego kapłana na biskupa; specjalny dodatek a w nim m.in. porady zdrowotne i żywieniowe, przepisy kulinarne. W tyg. „I” m.in. o bohaterskich działaniach żołnierzy polskich na Monte Cassino; o roli kobiety w Kościele i inne. Polecamy też „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa” dla dzieci.

  1. W ostatnich dniach odeszli do wieczności: śp. Zbigniew Gawroński l.56; Paweł Rusiecki l.31; Kazimiera Kuzdraj l.82 i Jolanta Sasin l.67 – wieczny odpoczynek…

​KURIALNE:

1. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.

2. Zapraszamy do udziału w Kursie Małżeńskim Alpha, który rozpocznie się 16 maja o godz. 18.30 w Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a. w Łodzi. Kurs Małżeński to seria siedmiu spotkań mających na celu wzmocnienie relacji i budowanie silnego małżeństwa. Szczegółowe informacje i zapisy: tel. 602 367 272 lub lodz@alphapolska.org.

3. Zapraszamy na zabawę taneczną przeznaczoną dla osób stanu wolnego w wieku 30-50 lat. Odbędzie się ona 25 maja (sobota) w parafii św. Alberta Chmielowskiego na łódzkim Widzewie. Mamy nadzieję, że ułatwi to poznawanie się osób w tym wieku. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej parafii i na stronie na Facebooku „Poznajmy się w tańcu”.

Komunikat Rady Stałej KEP

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024